RevPar, GopPar, Adr – jak obliczać podstawowe wskaźniki i nie zwariować?
RevPar, GopPar, Adr – te skróty brzmią tajemniczo nie tylko dla osób niezwiązanych z branżą hotelarską. Niejednokrotnie także sami pracownicy hoteli nie mają o nich pojęcia. Nic dziwnego, z obliczaniem tych wskaźników na co dzień mają do czynienia głównie managerowie, czy kierownicy działów.
2023-04-14, 12:00

Czym są wskaźniki hotelowe USALI i po co się je oblicza?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest USALI (Uniform System of Accounts for the Lodging Industry). To system dedykowany hotelom i innym obiektom noclegowym, pozwalający ustandaryzować i zapewnić porównywalność wskaźników operacyjnych. Mówiąc prościej – dzięki systemowi i jego wskaźnikom jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać obiektem poprzez wykorzystanie właściwej dla branży informacji zarządczej. Jednym słowem USALI to system analiz biznesowych (Business Intelligence) dedykowany przemysłowi hotelarskiemu.

W ramach tego systemu oblicza się wskaźniki, które ukazują funkcjonowanie hotelu w liczbach. Należą do nich między innymi:

  • GOP, czyli wartość zysku operacyjnego brutto,
  • NOI, czyli dochód operacyjny netto,
  • RevPar, czyli przychód na dostępny pokój,
  • GopPar, czyli zysk operacyjny brutto na dostępny pokój (to rozbudowana wersja RevParu, biorąca pod uwagę także koszty),

Po co jednak obliczać to wszystko?

Dzięki stałemu analizowaniu wskaźników możliwe jest śledzenie odchyleń wpływających na rentowność obiektu, czy strukturę jego kosztów. A to daje możliwość szybkiego diagnozowania problemów i wprowadzania programów naprawczych.

Obliczanie wskaźników hotelowych USALI w praktyce

Spora część dostępnych na rynku systemów PMS oferuje automatyczne obliczanie wybranych wskaźników, jednak często okazuje się, że wyciągnięte z nich dane nie do końca pokrywają się z rzeczywistością. Skutkuje to długimi godzinami spędzonymi nad weryfikacją danych i, nie ma co ukrywać, frustracją osób za to odpowiedzialnych. Jednak nie zawsze musi tak być.

Istnieje system PMS, który od początku projektowany był z wizją przygotowania go pod wykorzystanie danych w USALI. Pod precyzyjne alokowanie transakcji finansowych tak, by mechanizm USALI był w pełni funkcjonalny. By posługiwał się realnymi danymi, a nie uśrednionym, bądź wyliczanym rozdzielnikiem.

To hotellion od PMS Labs. Jak działa? Przede wszystkim zna i rozumie system USALI. Jest w stanie przesyłać do księgowości tak przygotowane zestawy danych, by księgowość zarządczo-analityczna operowała na precyzyjnych danych pochodzących bezpośrednio z systemu hotelowego, a nie posługiwała się rozdzielnikami.

Wskaźniki USALI wyliczane są z wyjątkową dokładnością, a zarządzający obiektem ma pełen obraz jego działania.

hotellion to nowoczesny system PMS pozwalający na najbardziej wydajne zarządzanie hotelem. PMS Labs, twórca hotelliona, od 27 lat specjalizuje się w zwiększaniu wydajności i wyzwalaniu potencjału firm i hoteli poprzez zastosowanie rozwiązań informatycznych, które usprawniają zarówno zarządzanie, jak i codzienną pracę szeregowych pracowników. Firma ma za sobą setki wdrożeń, a dla dziesiątek firm stale korzysta z usługi wsparcia. Lista firm, dla których PMS Labs pracuje, obejmuje znane na całym świecie marki. Wdrożenia oparte są tylko i wyłącznie na własnych rozwiązaniach oraz solidnych i doświadczonych partnerach, oferujących najlepsze rozwiązania na rynku. hotellion to profesjonalny program do zarządzania hotelem powstały na bazie doświadczeń menedżerów pracujących w najlepszych polskich hotelach. Więcej informacji na www.hotellion.pl lub pod nr telefonu +48 32 279 22 50

KONTAKT / AUTOR
Anna Horeca
Biuro Prasowe Horeca
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.