Henryk Śnieżek - prawdopodobnie najstarszy pracownik hotelu [wywiad]
Klimat danego obiektu to nie tylko jego lokalizacja, wystrój, czy jakość oferowanych usług. To przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą.
2023-02-27, 11:00

Hotelarstwo to branża z dużą rotacją pracowników. Według danych z 48. edycji raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster rotacja w pierwszej połowie 2022 roku wyniosła w hotelarstwie aż 22%.

Istnieją jednak obiekty, w których ludzie pracują po kilka, czy kilkanaście lat. A niekiedy nawet więcej. Przykładem takiego obiektu jest Airport Hotel Okęcie, w którym na zeszłorocznym spotkaniu świątecznym odznaczono osoby pracujące w hotelu od początków jego istnienia, czyli już od ponad 20 lat. Było ich aż 11, a wśród nich znalazła się postać wyjątkowa – Henryk Śnieżek.

Senior hotelarski

Pan Henryk Śnieżek wyróżnia się nie tylko nienagannymi manierami i byciem specjalistą w swojej dziedzinie, ale także wiekiem. Mając ponad 81 lat, jest prawdopodobnie jednym z najstarszych pracowników w polskiej branży hotelarskiej. Pochodzi z Bieszczad, a do Warszawy trafił głównie dzięki uporowi w kwestii uczenia się i rozwijania. W tym właśnie celu wstąpił do Szkoły Oficerskiej, skąd skierowano go do Zakładu Dydaktyki Akademii Politycznej w Warszawie. Tam także, w myśl swojej życiowej dewizy „zwycięży, kto najmocniej chce”, dawał z siebie wszystko. Dostrzegł to kierownik zakładu i uczynił go swoim asystentem. Nic dziwnego, że Pan Henryk ukończył studia magisterskie, podyplomowe i doktoranckie i został doktorem nauk humanistycznych, a w wojsku doszedł do stopnia pułkownika.

Jak to się stało, że związał się z Airport Hotel Okęcie i to aż na tyle lat? Zadaliśmy mu to i kilka innych pytań.

Jak wyglądały początki Pana współpracy z hotelem?

Gdy rozpoczęto budowę Airport Hotel Okęcie przy ulicy Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie, zatrudniono wiele firm. Każda z nich chciała wykonywać swoje obowiązki w konkretnym miejscu, nie bacząc na sąsiadów. Niekiedy w tym samym miejscu chciały pracować nawet cztery firmy. Zabrakło koordynatora. Na to stanowisko powołano mojego szefa- właściciela Fabryki Mebli w Zielonce, który zabrał mnie ze sobą i polecił wykonywać obowiązki pracownika BHP. Wykonałem to polecenie, dokonując wielu kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie. Swoje spostrzeżenia przekazywałem codziennie po południu podczas spotkania wszystkich szefów ww. firm. Zakończyliśmy budowę bez wypadku przy pracy. Wtedy wezwano mnie do Działu Kadr i zaproponowano stanowisko pracownika bhp, na którym jeszcze pracuję, mimo że jestem już seniorem 81+.

Czym dokładnie zajmuje się Pan w hotelu?

Do moich obowiązków należy prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych BHP i ppoż., w których biorą udział wszyscy pracownicy zatrudnieni w Hotelu. To, co było treścią szkoleń, jest kontrolowane. Ustalenia kontroli przedstawiam Dyrekcji Hotelu. Przedstawione informacje są omawiane podczas codziennych spotkań Dyrektora Generalnego z szefami departamentów.

Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy?

Zdarza się, że praca jest dla ludzi jedynie uciążliwym obowiązkiem. Dla mnie jest ogromną przyjemnością. Staram się mobilizować osoby, które szkolę, a później kontroluję, aby uczyły się, rozwijały i pracowały wydajnie. Dążę do tego, aby osoba kontrolowana była zadowolona z wyniku kontroli i na końcu omawianych wyników stwierdziła" dużo zrobiłem dobrego, ale postaram się jak najszybciej usunąć przedstawione braki ".

Dlaczego związał się Pan z hotelem na aż ponad 20 lat?

Dyrekcja Hotelu stworzyła atmosferę wzajemnego szacunku. Nikt nie jest ani poniżany, ani lekceważony. Pracownicy wykonujący wzorowo swoje obowiązki są doceniani i wyróżniani. Stanowimy dużą szanującą się rodzinę.

Czy myślał Pan już o przejściu na emeryturę?

Na emeryturze już byłem. Miało to miejsce w 1996 roku. Emerytem byłem jednak tylko 2 miesiące. W wyniku poszukiwania pracy w szkołach średnich zostałem zatrudniony na stanowisku nauczyciela przysposobienia obronnego w Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Na tym stanowisku pracowałem 16 lat. Gdy ukończyłem 72 lata, poproszono mnie abym ustąpił miejsce młodym nauczycielom. Dowiedział się o tym mój kolega z wojska i zatrudnił mnie jak pracownika BHP we wspomnianej Fabryce Mebli w Zielonce pod Warszawą.

Na kolejną emeryturę zamierzam się wybrać dopiero wtedy, gdy przestanę być pomocnym dla Dyrekcji i pracowników.

Airport Hotel Okęcie**** działa od 2001 roku i mieści się w Warszawie, 800. metrów od lotniska, przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24. Posiada 263 pokoi, z 515 miejscami noclegowymi. Hotel specjalizuje się w ofercie biznesowej, MICE, dysponuje imponującym centrum konferencyjno-eventowym, na które składa się: 17 sal konferencyjnych o powierzchni 2200 m2. Jego znakiem rozpoznawczym jest doskonała kuchnia, której specjałów kosztować można w pięciu punktach gastronomicznych: restauracjach, barach i czekoladziarni, rozlokowanych w różnych częściach hotelu. Do dyspozycji Gości ponadto są Centrum fitness oraz Centrum Wellness, bezpłatny Shuttle bus na lotnisko i z powrotem.

Infrastruktura, zaplecze, wyposażenie hotelu, a także zgrany zespół profesjonalistów wykonujących swoją pracę z pasją, umożliwiają realizację każdego wydarzenia biznesowego. Więcej na www: https://airporthotel.pl/

KONTAKT / AUTOR
Anna Horeca
Biuro Prasowe Horeca
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.